Ratusz w Piasecznie

Ratusz w Piasecznie
Klasycystyczny Ratusz Piaseczna jest czwartym lub piątym z kolei budynkiem, który stał w tym miejscu. Początkowa drewniana konstrukcja została zniszczona. Dzisiaj jest to siedziba władz oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Jak toczyły się losy tej budowli?
 

Pierwszy ratusz

 
Pierwszy istniejący w tym miejscu Ratusz był tu od początku miasta. Było to na pewno w XV wieku. Być może drewniana konstrukcja stała tam już wcześniej. Niestety o jego losach nic nie wiadomo. Być może padł on ofiarą Szwedów. Nie jest jednak jasne czy był to pierwotny Ratusz, czy jego następca.
 
Nie jest to koniec pożarów budynku administracyjnego zdobiącego środek miasta. Kolejny Ratusz spłonął w 1730 roku. Niestety ta tragedia sprawiła, że przez kolejne 24 lata mieszkańcy musieli obyć się bez tego ważnego budynku. Po zebraniu odpowiedniej sumy (które to gromadzeni trwało aż 10 lat), niezwłocznie przystąpiono do dobudowy. Niezwłocznie w tym przypadku oznacza kolejne 14 lat budowy. Opóźnienia spowodowane były sposobami pozyskiwania środków, które nie do końca przypadły do gustu mieszkańcom. Niestety to ich miasto obaczyło dodatkowymi wydatkami. Nic więc dziwnego, że buntowali się i swoimi protestami zakłócali budowę.
 
Konstrukcja, która powstała w tym czasie była znowu drewniana i znów nie zapewniło jej to ochrony. Budynek spłonął w czasie powstania kościuszkowskiego. Konkretniej spłonęło całe miasteczko. Ucierpiała też ludność, która w wyniku wydarzeń niestety straciła swoją pracę, domy oraz nierzadko bliskich.
 
Względny spokój odzyskano dopiero około 1815 roku. Aby dać temu świadectwo, wybudowano nowy Ratusz. Tym razem budynek był solidniejszy, a wykonano go z cegieł.
 
Konres Wiedński który odbył się w 1815 roku zmienił wiele. Był to początek Ratusza, jaki znamy dzisiaj. Przebudowy dokonano między innymi w 1928 roku. Na szczęście od tego czasu Ratuszowi udało się przetwać w stanie prawie nienaruszonym. Nie ucierpiał w czasie wojen, a nawet zyskiwał nowe elementy.
 
Ratusz otrzymał Herb w 1990 roku, a zegar w 1969. W przeszłości można tu było posłuchać „Piosenki o Piasecznie”, która rozbrzmiewała w południe.