Choroby autoimmunologiczne atakują. Lepiej jedz dużo błonnika!

Choroby autoimmunologiczne atakują. Lepiej jedz dużo błonnika!

Doczekaliśmy czasów, w których jakość żywności jest tak niska, że doprowadza do rozwoju chorób, które wcześniej były rzadkością na skalę światową. Z zachodu dotarły do nas wyniki badań, które jasno potwierdzają wzrost zachorowań na schorzenia autoimmunologiczne. Chodzi między innymi o reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane i cukrzycę typu I.

Winna genetyka?

Choroby autoimmunologiczne z czasem niszczą organizm do tego stopnia, że uniemożliwiają normalne życie. Naukowcy są zgodni co do tego, że o naszej podatności na te choroby decydują geny. Osoba podatna genetycznie powinna bezwzględnie stosować zdrową dietę, by uchronić się przed zachorowaniem. Z kolei osoby, które nie są podatne genetycznie na schorzenia autoimmunologiczne, nie zachorują mimo jedzenia śmieciowej żywności.

Problem polega na tym, że mało kto zdaje sobie sprawę o własnych uwarunkowaniach genetycznych. O badaniach genetycznych mówi się głównie w kontekście zagrożenia nowotworami. W przyszłości ma się to zmienić, a rozwój badań związanych z DNA człowieka może przyczynić się do znajdowania lepszych metod leczenia chorób autoimmunologicznych. Tymczasem pozostaje nam dbanie o zdrową dietę, bo na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, czy zapalenie jelita, to naprawdę poważne schorzenia, z którymi trudno walczyć.

Zdrowe jelita to zdrowe ciało

Dotychczas mało kto zdawał sobie sprawę, jak bardzo dieta wpływa na nasze samopoczucie i ogólną kondycję zdrowotną. Wiele lat temu ludzie po prostu nie musieli się tym przejmować, bo jedzenie miało dobrą jakość. Teraz gdy warzywa i owoce są drogie, a żywność modyfikowana, musimy się bardziej postarać, jeśli chcemy żyć zdrowo.

Obecnie bardziej opłaca się iść na obiad do fast foodu, niż ugotować go samodzielnie. Niestety warto zacząć oszczędzać na czym innym, by dbać o wysoką jakość posiłków. W zbilansowanej diecie niezwykle istotny jest błonnik, którego brak istotnie wpływa na rozwój chorób autoimmunologicznych. Można zaryzykować tezę, że stają się one kolejnymi chorobami cywilizacyjnymi.

Jeśli chcesz poczytać więcej o zdrowym żywieniu, zajrzyj na stronę: Mniami.pl