Herb i flaga Piaseczna

Jak każde szanujące się miasto i Piaseczno posiada swoje symbole. Składa się na nie herb oraz flaga. Jak wyglądają i jaka historie w sobie kryją?
 

Herb Piaseczna

 
Herb przedstawia baranka ze złotymi rogami, patrzącego w prawą stronę. Stoi na zielonych pagórkach. Tło herbu jest czerwone, a herb otoczony jest brązową ramką.
 
Symbol został nadany w 1429 roku wraz z uzyskaniem przez Piaseczno praw miejskich. Nie jest jednak jasne czy taki wygląd miał od początku. Najstarszy zachowany wizerunek herbu w takiej postaci pochodzi z 1552 roku. Kolejny dopiero z rok 1754.
 
Nie jest też jasne ską baran wziął się w herbie. Miało to najprawdopodobniej związek z rodziną Junoszy, która być może miała wpływy w tamtych okolicach. Przez lata ulegał on drobnym modyfikacjom. Czasem pojawiały się tam gałązki wawrzynu lub napisy.
 
W późniejszych latach w całej Polsce zakazano używania herbów, a po 1870 Piaseczno posługiwało się wizerunkiem snopka na błękitnym tle. W tle przepływała srebrna rzeka. Nie był to herb powszechnie używany. Nie można go również było używać do ważniejszych dokumentów. Wtedy w Polsce istniały tylko symbole narodowe.
 
Wizerunek dawnego symbolu powrócił dopiero w 1933 orku, jeszcze nie jako symbol miasta, jednak powoli przypominano sobie o nim. Pojawił się początkowo w jednej publikacji, a później wzbudził zainteresowanie wielu historyków i badaczy kultury miasta. Wskrzeszenie nastąpiło w 1987 roku, a w 1990 oficjalnie symbol zawisł na Ratuszu Miejskim, gdzie dumnie wisi do dzisiaj.
 

Flaga Piaseczna

 
Flaga Piaseczna składała się z dwóch kolorów, analogicznych do tych, które możemy znaleźć na herbie. Jest czerwono zielona. W takiej postaci funkcjonuje od 1987 roku, kiedy to zatwierdziła ja Rada Narodowa Miasta i Gminy.
 
Oficjalnym symbolem stała się więc razem z herbem i na jego podstawie została utworzona.