Akcja dzielenia się zniczami dotarła do Piaseczna

Akcja dzielenia się zniczami dotarła do Piaseczna

Liczne samorządy w Polsce zachęcają Polaków do niewyrzucania dobrych zniczy, a pozostawiania ich w wyznaczonych do tego miejscach. Dzięki temu inne osoby będą mogły wykorzystać te same znicze ponownie. To proekologiczna akcja, która cieszy się coraz większą popularnością i niedawno dotarła także do Piaseczna.

Miejsce na znicze do oddania pojawiło się w Piasecznie

Pomysł, by w Piasecznie powstała tak zwana zniczodzielnia, wyszedł od radnej Rady Miasta Eweliny Wójcik. Pomysł przyjęto z entuzjazmem i niedługo później umieszczono specjalny regał na cmentarzu komunalnym w Piasecznie, przy ulicy Julianowskiej. Od teraz każdy może położyć na regale używane znicze. Takie, które są w bardzo dobrym stanie i nadają się do ponownego użycia.

Dzięki inicjatywie dzielenia się zniczami ograniczymy nieco cmentarny konsumpcjonizm, jakkolwiek źle to nie brzmi. Zamiast nieustannie kupować nowe znicze, będziemy mogli się nimi wymieniać, ograniczając ilość śmieci. A musicie wiedzieć, że ilość odpadów z cmentarzy jest ogromna i często są to dobre do użycia znicze, których nie można przetwarzać ze względu na zanieczyszczenie woskiem.

Ekologicznie i praktycznie

Moda na dzielenie się zniczami w żaden sposób nie wpłynie na zarobki handlarzy. Wciąż pozostają wkłady do zniczy oraz różnego rodzaju wiązanki i stroiki. Dzięki tej inicjatywie możemy znacząco ograniczyć ilość śmieci. To także szansa dla osób, które nie mają pieniędzy na regularne wymienianie zniczy na grobach bliskich.

Dawniej ludzie wykorzystywali przedmioty do momentu, aż nie dało się ich w żaden sposób naprawić. Kryzys klimatyczny i zanieczyszczenie Ziemi zmusza nas, by wrócić do tych praktyk. Kupowanie mniejszych ilości przedmiotów i dbanie o nie to zasada, której warto się trzymać w każdej dziedzinie życia. To nie takie trudne, jak się wydaje!

Więcej na temat ekologii i życia blisko natury przeczytasz na stronie: https://www.wokolnatury.pl/.