Czy kolonoskopia boli? Fakty na temat badania!

Czy kolonoskopia boli? Fakty na temat badania!

W społeczeństwie nie tylko polskim, ale europejskim także, panuje przekonanie, że do lekarza powinno się chodzić w ostateczności. Można przypuszczać, że niechęć Polaków do lekarzy jest nieco większa niż w innych krajach Europy, ale nie o tym dzisiaj chcemy pisać. Dzisiaj poruszymy tema kolonoskopii — badania, którego boją się praktycznie wszyscy. Przedstawiamy fakty na temat badania i wyjaśniamy, dlaczego kolonoskopia jest czasami konieczna.

Kolonoskopia, po co się ją wykonuje?

Kolonoskopia to, najprościej mówiąc, badanie całego odcinka jelita grubego za pomocą specjalnej sondy. Badanie odbywa się przez odbyt i właśnie ten fakt jest przyczyną niechęci do tego badania. Warto jednak wiedzieć, że kolonoskopia jest niezwykle precyzyjna i pozwala zdiagnozować nowotwór jelita grubego w początkowym stadium, w którym pozostaje on niewidoczny dla innych metod diagnostyki. Co więcej, nowotwór jelita daje o sobie znać w momencie, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie, dlatego tak ważne jest, by nie unikać badań i przede wszystkim się ich nie bać.

Czy kolonoskopię robi się w znieczuleniu?

Kolonoskopię można wykonywać w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą, jednak nie zawsze się to stosuje. Zdrowszym rozwiązaniem jest wykonanie badania bez znieczulenia. Nie jest to bolesne, ale oczywiście nie jest również przyjemne. Uciążliwy jest przede wszystkim czas trwania kolonoskopii — badanie wykonuje się kilkadziesiąt minut. Kolonoskopię w znieczuleniu wykonuje się jedynie osobom, które znajdują się w kręgu ryzyka, czyli dla których badanie może być bolesne. Są to osoby po operacjach ginekologicznych, czy operacjach brzucha.

Kolonoskopia jest całkowicie bezbolesna, gdy wykonuje ją doświadczony lekarz. W dodatku badanie, które trwa długo, jest również skuteczne. Dzięki temu może się zdarzyć, że pierwsze badanie będzie również ostatnim, gdyż nie będzie potrzeby powtarzania kolonoskopii w latach późniejszych. Warto również wspomnieć, że profilaktyka zdrowia oznacza bezpłatną kolonoskopię dla osób w określonym wieku. To badanie może uratować życie i w zupełności zwalnia nas z wykonania innych badań diagnostycznych pod kątem nowotworu jelita grubego.