Ekologiczna dyskusja w Piasecznie

Ekologiczna dyskusja w Piasecznie

Ustawa antysmogowa dla Mazowsza jest już w drodze, aby ujrzeć światło dzienne. Spowodowało to dyskusję w wielu miastach. Zakaz użytkowania węgla będzie poważną zmianą w funkcjonowaniu codziennym mieszkańców. Do sprawy trzeba więc podejść poważnie i przygotować się do zmian.

Zmiany mają być wprowadzone do 2030 roku

Jak wynika z oficjalnych informacji, w 2030 roku planowane jest wprowadzenie zakazu używania węgla. Władze podkreślają, że takie zmiany są konieczne. Szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu mają znaczący wpływ na zdrowie mieszkańców wszystkich miast. Podjęcie walki z zanieczyszczeniem jest krokiem, który w najbliższym czasie będzie musiała podjąć cała Polska.

Badania pokazują, że dym i opary uwalniane do atmosfery znacząco przyczyniają się do chorób układu krążenia i raka. Szczególnie niebezpieczne są te, które unoszą się nisko. Są to głównie zanieczyszczenia z domów jednorodzinnych i kamienic oraz bloków.

Społeczeństwo popiera projekt

Około 65 procent mieszkańców Warszawy zgadza się z ograniczeniem. Mieszkańcy chcą lepszego powietrza. Mają dość smrodu i szkodliwych substancji. Sytuacja jest dramatyczna zwłaszcza zimą. Wtedy poziomy szkodliwości powietrza szybują znacząco w górę.

Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji z pewnością poprawi komfort życia i zapobiegnie wielu śmiercią. Choroby przewlekłe często są spowodowane właśnie przez złą jakość powietrza. Tak przynajmniej pokazują badania.

Wbrew pozorom nie jest to tylko problem wielkich miast. Niestety w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie powietrze jest gorszej jakości niż w wielkich ośrodkach miejskich.

Jakie rodzaje paliw ma objąć zakaz

Obecnie zakazane jest używanie węgla brunatnego, słabej jakości węgla kamiennego i kilku innych paliw stałych. Po nowelizacji użytkowanie każdego rodzaju pieca na paliwo stałe będzie zakazane. Nie będzie można używać węgla ani pelletu. Nie zostaną wycofane urządzenia, które zostały zainstalowane przed 2030 rokiem. Będą one mogły być używane do końca ich przydatności.