Milion złotych dla Piaseczna za wysoki wskaźnik szczepień

Milion złotych dla Piaseczna za wysoki wskaźnik szczepień

Rządowy konkurs szczepień, który miał zachęcić Polaków do przyjęcia szczepionek, został niedawno rozstrzygnięty. Wśród wyróżnionych miast w Polsce znalazło się Piaseczno z imponującym wynikiem: 65,1%. Tyle mieszkańców miasta zaszczepiło się przeciwko Covid-19. Władze miasta otrzymają wkrótce milion złotych nagrody, która zostanie spożytkowana na rzecz mieszkańców Piaseczna.

Nagrodę otrzyma kilkadziesiąt miejscowości

Konkurs Najbardziej odporna gmina miał trzy kategorie. Osobno oceniane były duże gminy, średnie i małe. Dzięki temu szanse na wygraną otrzymały również mniejsze miejscowości. Ponadto wybrano ogólnopolskiego zwycięzcę, czyli miejscowość, która miała najwyższy wskaźnik szczepień spośród wszystkich miejscowości w Polsce. Bezdyskusyjnym zwycięzcą okazała się Podkowa Leśna, gdzie szczepionkę przyjęło aż 70,2% mieszkańców. Tym samym Podkowa Leśna pokonała nawet samą Warszawę, gdzie zaszczepiło się 68,7% mieszkańców.

Piaseczno zyskało nagrodę w konkursie średnich gmin. Milion złotych zostanie przyznane również najmniejszym gminom. W tym celu podzielono Polskę na 49 regionów. Małe gminy z każdego regionu miały szansę na wygraną pod warunkiem, że wskaźnik szczepień przekroczył 50%. Tym sposobem nagroda pieniężna powędrowała do budżetu znacznej ilości gmin.

Milion złotych na dowolny cel, ale związany z walką z Covid-19

Zwycięskie milion złotych to nagroda dla mieszkańców, przynajmniej tak mówi teoria. To dzięki ludziom Piaseczno wygrało konkurs Najbardziej odporna gmina. Rząd zapowiedział, że pieniądze z nagrody mogą być wydane na dowolny cel, jednak musi być on związany z walką z koronawirusem.

Cel nie jest więc tak dowolny, jak mogło się wydawać. Pozostaje mieć nadzieję, że zwycięskie gminy dobrze wydadzą te pieniądze i mieszkańcy naprawdę odczują wygraną na własnej skórze.

Prezydent Piaseczna pogratulował mieszkańcom wygranej i jednocześnie przypomniał, że można już szczepić się trzecią dawką, która jest określana jako szczepionka przypominająca. Szczepienia trzecią dawką odbywają się na tej samej zasadzie, co poprzednie.