Muzeum Kaset zagości w Piasecznie

Muzeum Kaset zagości w Piasecznie

Już od początku października będziemy mogli podziwiać Muzeum Kaset. Samo muzeum funkcjonować w siedzibie Biblioteki Publicznej w CEM. Wystawa ma na celu pokazanie, jak kiedyś zapisywane były dźwięki, oraz za pomocą jakich urządzeń można je było odtwarzać.

Nostalgia dla młodego pokolenia

Starsze pokolenia z pewnością pamiętają czasy kaset. To wszak dzięki nim mieliśmy możliwość przesłuchiwania utworów, które zostały nagrane przez twórców starszych pokoleń. Dziś młodzież nie do końca wie, czym jest kaseta i do czego w tamtych czasach mogła ona służyć. I to właśnie dlatego powstała ta wspaniała inicjatywa, mająca na celu pokazanie, jak w odległych latach 70,80 i 90 była nagrywana oraz odtwarzana muzyka. Na wystawie zobaczyć będzie można nie tylko liczne zbiory kaset różnej maści artystów. Zostaną tam także pokazane urządzenia, za których pomocą można było tak nagraną muzykę odtwarzać. Zobaczyć będziemy tam mogli między innymi pierwsze walkmany czy nawet „jamniki” które kiedyś były nieodłącznym elementem posiadanym przez każdego melomana.
Wystawa ma także łączyć pokolenia. Pozwoli ona pokazać, jak ewoluowały nośniki, na których obecnie odtwarzamy muzykę

Zaangażowanie licznych artystów

Inicjatywę powstania takiego muzeum wspierało wielu artystów takich jak między innymi zespół Lady Pank, Wilki czy Kasia Kowalska. Pierwsze płyty tych artystów były bowiem wydawane właśnie na kasetach magnetofonowych. Dzisiaj odtwarzając utwory na naszych telefonach, nie sposób jest usłyszeć żadnych nieczystości dźwięku. Odtwarzając taką płytę na klasycznym „kaseciaku” możemy usłyszeć trzaski, które w dawnych latach nikomu nie przeszkadzały, a w dzisiejszych czasach pozwalają na poczucie nostalgii związanej z muzyką tamtych lat.

Bardzo cieszy fakt powstania tego typu Muzeum. Jest do doskonała okazja, aby pokazać młodszemu pokoleniu, że w dawniejszych czasach także mieliśmy okazje posłuchać muzyki, przemieszczając się np. do pracy. Co prawda, urządzenia, które do tego służyły były znacznie bardziej toporne, ale to właśnie to nadawało im ten specyficzny klimat tamtych lat.