Religia w przedszkolach: czy zajęcia prowadzi się w każdej placówce?

Religia w przedszkolach: czy zajęcia prowadzi się w każdej placówce?

Dużo się ostatnio mówi o religii w szkołach, a tymczasem nie wszyscy wiedzą, że religia jest obecna także w przedszkolach. W placówkach przedszkolnych lekcje religii odbywają się na nieco innych zasadach. Jeśli jesteście ciekawi, czy Wasz przedszkolak także będzie mógł uczęszczać na lekcje religii, sprawdźcie poniższy wpis!

Religia w przedszkolach na życzenie rodziców

W przedszkolu chodzi głównie o opiekę nad dziećmi, gdyż maluchy w wieku przedszkolnym są jeszcze za małe na konkretne, wyczerpujące zajęcia trwające 8 godzin dziennie. Zamiast tego mamy więc dużo zabawy i sporo zajęć kreatywnych, przygotowujących dzieci do wyzwań, które nadejdą w szkole. Religia w przedszkolu nigdy nie jest przedmiotem standardowo wpisanym w listę zajęć. Rodzice mogą natomiast wnioskować o lekcje religii i wtedy przedszkole publiczne ma obowiązek takie zajęcia zorganizować. Lekcje religii w przedszkolu trwają przeważnie od 15 do 30 minut i odbywają się raz w tygodniu.

Problemy z organizacją religii w przedszkolach

Niektórzy rodzice mają problem z lekcjami religii w przedszkolach, gdyż zdarza się, że zajęcia angażują także te dzieci, których rodzice nie wyrazili zgody na lekcje religii. Wszystko przez to, że brakuje miejsca, by dzieci podzielić na dwie grupy. W efekcie przedszkolaki siedzą sobie razem, przy czym dzieci nieuczęszczające na religię mają inne zajęcia. Warto pamiętać, że podobne sytuacje nie zdarzają się w każdym przedszkolu, a o zajęciach religii rodzice wiedzą odpowiednio wcześniej.

W wielu przedszkolach publicznych bywa i tak, że lekcje religii są narzucane odgórnie. Wtedy rodzice nie mają decyzyjności i mogą jedynie wypisać swoje dziecko z zajęć religii. Ta opcja także ma swoje wady, co sprawia, że religia w przedszkolach jest równie kontrowersyjna, co religia w szkołach.