Szkoły w Piasecznie będą oszczędzać!

Szkoły w Piasecznie będą oszczędzać!

Wysokie ceny energii elektrycznej prawdziwie zelektryzowały samorządy w Polsce. Przymus oszczędzania dotarł także do Piaseczna. Miasto wprowadzi specjalny plan oszczędnościowy, który skupi się także na szkołach. Oszczędności w placówkach edukacyjnych są konieczne głównie ze względu na ryzyko nauki zdalnej. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele jednogłośnie chcą uczęszczać na zajęcia stacjonarne.

Wydatki wzrosną o 18 mln zł

Wysokie ceny za energię elektryczną i ogrzewanie doprowadziły do drastycznego wzrostu kosztów. W placówkach oświatowych roczne wydatki wzrosną aż o 18 mln zł z powodu wysokich rachunków. Zgodnie z nowymi przepisami, gdy w szkołach zrobi się zbyt zimno, uczniowie przejdą na naukę zdalną. Zapis w ustawie ma ułatwić placówkom edukacyjnym przetrwanie zimy i dać możliwość zmniejszenia wydatków. Szkoły w Piasecznie, podobnie jak placówki w innych miastach w Polsce, niechętnie podchodzą do nauki zdalnej. Stąd plan oszczędnościowy spotkał się z ogólną zgodą.

Plan oszczędnościowy w piaseczyńskich szkołach

Plan oszczędnościowy dla szkół w Piasecznie składa się z wielu punktów. Jednym z najważniejszych punktów jest utrzymywanie stałej, niższej temperatury w pomieszczeniach, by w ten sposób wygenerować mniejsze rachunki za ogrzewanie. Temperatura w salach lekcyjnych nie przekroczy 19-20 stopni — trzeba będzie się ciepło ubierać. Kolejny z punktów mówi o wymianie oświetlenia na energooszczędne oraz o wyłączaniu urządzeń będących w stanie uśpienia, jednocześnie niebędących w użyciu. Do oszczędności zobowiązani są także pracownicy działu sprzątającego. Światło będzie się palić wyłącznie w pomieszczeniach używanych, z kolei oświetlenie zewnętrzne nie będzie włączane. Dzięki tym ograniczeniom szkół nie trzeba będzie zamykać na czas zimy, a przynajmniej taką nadzieję wyrażają dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych w mieście.