Uchodźcy z Afganistanu trafią do Ośrodka w Lininie

Uchodźcy z Afganistanu trafią do Ośrodka w Lininie

Takie właśnie informacje dopływają od Piotra Chmielewskiego, rzecznika gminy Góra. Do ośrodka dla Uchodźców ma trafić około 100 osób, przeważnie będą to rodziny z dziećmi. Taka decyzja powoduje strach wśród okolicznych mieszkańców. Boją się oni, że będą powtarzać się scenariusze, których świadkami byli jeszcze całkiem niedawno.

Mieszkańcy obawiają się uchodźców

Bardzo długo spekulowano odnośnie do miejsca, w którym zostaną umiejscowieni uchodźcy. Wiadomo, że do Polski ma trafić 749 osób, które zostały ewakuowane, są to obywatele Afganistanu. Bardzo długo nie było żadnych konkretnych informacji odnośnie do miejsc, w których będą się oni mogli zatrzymać. Dziś jednak wiadomo, że 100 osób trafi właśnie do ośrodka w Lininie. Wiadomo, że mają być to rodziny z dziećmi. Mieszkańcy okolicy obawiają się sytuacji, do których dochodziło tam już wcześniej, mianowicie cudzoziemcy bardzo często wchodzili w różnego rodzaju konflikty z miejscowymi.

Osoby te nie muszą pozostać w Ośrodku

Na chwilę obecną przyszli mieszkańcy ośrodka muszą przejść kwarantannę, wydaje się, więc że ulokowanie ich w ośrodku w Lininie to tylko rozwiązanie tymczasowe. Rzecznik do spraw Cudzoziemców zapewnia także że wszystkie osoby, które zostały ewakuowane, otrzymały już pomoc w postaci zakwaterowania, pomocy medycznej, wyżywienia czy też pomocy rzeczowej. Wiadomo także że osoby, które mają zjawić się w ośrodku, doskonale współpracowały z polskimi służbami, nie zanosi się więc na to, aby były to osoby, które mógłby sprawiać jakiekolwiek problemy mieszkańcom.

Na chwilę obecną uchodźcy muszą odpocząć po ostatnich traumatycznych wydarzeniach. Dopiero później planowane są działania mające na celu objęcie ich ochroną międzynarodową, a także takie, które mają na celu pomoc w zaadoptowaniu się w Polskim społeczeństwie. Warto tutaj także podkreślić, że każdy uchodźca, który zechce będzie mógł puścić ośrodek kiedy tylko będzie chciał, nikt nie ma zamiaru ich więzić. Te osoby i tak już sporo przeżyły, dlatego też państwo polskie pragnie otoczyć ich opieką, aby łatwiej było im zaadaptować się w nowych warunkach.