Uwaga na fałszywe informacje o kwarantannie

Uwaga na fałszywe informacje o kwarantannie

W ostatnich dniach, z całej polski dopływają informacje o podejrzanych wiadomościach SMS, które informują o konieczności odbycia przez nas kwarantanny. Takie wiadomości otrzymali także mieszkańcy Piaseczna. Ostrzegamy, gdyż jest to nic innego jak próba wyłudzenia od nas danych osobowych.

Jak wygląda podejrzana wiadomość?

Wiadomość wysyłana jest z różnych numerów, najczęściej jednak są one bardzo podobne do prawdziwych numerów telefonów. Z treści wiadomości możemy dowiedzieć się, że musimy odbyć kwarantannę, ze względu na zarażenie osoby z naszego bliskiego otoczenia. W wiadomości znajduje się także odnośnik do strony internetowej, na której rzekomo znajdziemy więcej konkretnych informacji na ten temat.

Próba oszustwa

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed tego rodzaju wiadomościami. Nie są one wysyłane przez stacje kontroli epidemiologicznej. To próba wyłudzenia naszych danych osobowych, prawdopodobnie po kliknięciu w podejrzany link, zostaniemy przekierowani do strony internetowej, na której zostaniemy poproszeni o wypełnienie kwestionariusza osobowego. Nie wiadomo gdzie takie dane trafiają, jednak możemy ze 100% pewnością stwierdzić, że posłużą one oszustom do np. wyłudzenia na nasze dane pożyczki.

Oszuści coraz bardziej zuchwali

W ostatnim czasie prób wyłudzenia danych w taki sposób jest naprawdę wiele. Bardzo popularne były ostatnio SMS-y, z których treści wynikało, że jesteśmy winni np. zakładowi energetycznemu kilka złotych za poprzednie faktury. W tamtym przypadku, w treści wiadomości znajdywał się link, który przekierowywał nas bezpośrednio na stronę łudząco podobną do strony naszego banku. Niestety, strony te są bardzo dobrze podrobione, przez co bardzo ciężko jest sprawdzić jej autentyczność. W przypadku tego oszustwa nie chodziło o nasze dane osobowe, a o uzyskanie przez oszustów bezpośredniego dostępu do naszego konta bankowego. Osoby, które zostały w ten sposób oszukane i podały dane na fałszywej stronie, na drugi dzień na swoim koncie bankowym widziały zerowy stan konta.

Przestrzegamy państwa przed tego rodzaju próbami oszustw. Jeśli mają państwo jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanych przez siebie wiadomości, warto poświęcić chwilę czasu na ich dokładną weryfikację. Pozwoli to państwu upewnić się, czy nadawcą wiadomości jest właściwy podmiot.