Zaczynamy grzybobranie – Jak się przygotować?

Zaczynamy grzybobranie – Jak się przygotować?

Wrzesień to nie tylko czas powrotów do szkoły. Dla zapalonych grzybiarzy to czas „żniw” Piękna pogoda oraz przelotne deszcze sprawiają, że grzybów w tym roku jest naprawdę dużo. W tym artykule postaramy się opisać, jak najlepiej przygotować się na wypad do lasu. Przyjemnej lektury!

Po pierwsze miejsce

Wielu zapalonych grzybiarzy nie ma zamiaru zdradzać miejsc, w których znajdują najbardziej okazałe okazy. Nic więc dziwnego, że żaden amator grzybobrania nie zdradza swoich tajemnic. Jeśli chodzi jednak o niedzielnego grzybiarza warto wcześniej zaplanować choćby konkretny las do którego planujemy się wybrać. Nie zaszkodzi także zaczerpnąć opinii z internetu czy w danym lesie występują grzyby i w jakiej ilości. Grzyby co prawda znajdziemy w każdym lesie w naszym kraju, jednak są w niedalekiej okolicy miejsca, które przodują, jeśli chodzi o ich występowanie.

Co zabrać na wyprawę?

Jeśli zdecydowaliśmy się na spontaniczny niedzielny wypad na grzyby, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, dzięki którym zbieranie grzybów okaże się nie tylko przyjemniejsze, a także bezpieczniejsze. W pierwszej kolejności pamiętajmy o pojemniku, do którego włożymy nasze przyszłe zbiory. Doskonale w tej roli sprawdzi się koszyczek wiklinowy. Jeśli chodzi o strój, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wygodne buty, oraz w miarę ciepłą odzież, gdyż warunki atmosferyczne potrafią płatać figle. Nie zapominajmy także o nożyku, dzięki któremu łatwiej będzie nam zebrać przyszłe grzyby. Bardzo ważnymi przedmiotami okażą się tu także mapa terenu, na którym aktualnie się znajdujemy oraz podręcznik grzybiarza. Co prawda w dzisiejszych czasach wszystkie tego typu informacje odnajdziemy w naszych telefonach, jednak osobiście nie wyobrażamy sobie prawdziwego grzybobrania z telefonem w ręku. Drugą osobną kwestią jest fakt, że bateria naszego telefonu może nie wytrzymać kilkugodzinnych spacerów po lesie. W takim wypadku klasyczna papierowa mapa będzie na wagę złota. To samo tyczy się wcześniej wspomnianego podręcznika grzybiarza. Taka książeczka naprawdę jest w stanie uchronić nas przed zatruciem, a skorzystać możemy z niej w każdej chwili.

Serdecznie zachęcamy państwa do wybrania się w tym roku na grzybobranie. To nie tylko wspaniała okazja, aby zebrać kilka Świerzych okazów, ale także do chwilowego wytchnienia na łonie natury.