Zgodę na stadninę koni w Bielawie wydało starostwo powiatowe w Piasecznie, ale mieszkańcy protestują

Zgodę na stadninę koni w Bielawie wydało starostwo powiatowe w Piasecznie, ale mieszkańcy protestują

Na początku września starostwo powiatowe w Piasecznie zezwoliło na realizację projektu budowy stadniny koni w miejscowości Bielawa. Inwestycja ma obejmować dwa grunty i jest przewidziana na maksymalną liczbę 32 koni. Mimo to, decyzja ta nie jest pozytywnie odbierana przez lokalnych mieszkańców i pobliską szkołę.

W marcu bieżącego roku starostwo powiatowe otrzymało wniosek o wydanie zgody na budowę centrum szkoleniowego i sportowego skierowanego na hodowlę koni. Projekt zakładał również rozbudowę infrastruktury, która umożliwiłaby organizowanie rozmaitych imprez sportowych. Wniosek przewidywał stworzenie stadniny dla stałego utrzymania 60 koni, a także dla dodatkowych zwierząt, które miałyby przebywać na terenie ośrodka czasowo.

Jednak nie wszystkim mieszkańcom przypadła do gustu ta koncepcja. Ich zdaniem, wniosek ten jest niezgodny z aktualnym planem miejscowym. Protesty przeciwko budowie stadniny były organizowane m.in. przez mieszkańców osiedla Konstancja oraz osiedla Harmonium, którzy obawiali się o ewentualne negatywne skutki inwestycji dla ich najbliższego otoczenia. Potęgowały te protesty również władze American School of Warsaw, która znajduje się w pobliżu planowanej inwestycji i gdzie kształci się około 1000 dzieci.