Beztroskie ognisko niemalże wywołało pożar lasu między Piskórką a Pęcherami

Beztroskie ognisko niemalże wywołało pożar lasu między Piskórką a Pęcherami

Informacja o możliwym pożarze lasu pomiędzy Piskórką a Pęcherami zaniepokoiła straż pożarną, do której dotarło zgłoszenie. Jednak na miejscu interwencji, okazało się, że źródłem ognia było nieodpowiedzialnie rozpalone ognisko przez grupkę osób. Widok tańczących płomieni w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, mógł skutecznie zmylić obserwatora, co skutkowało alarmowym wezwaniem służb.

Akcja gaszenia domniemanego pożaru zaangażowała dwa zastępy straży pożarnej – OSP Grochowa i OSP Jazgarzew. Na widok nadjeżdżających jednostek, osoby bawiące się przy ognisku uciekły w kierunku lasu, pozostawiając na miejscu ślady libacji oraz niewykończony posiłek.

Warto podkreślić, że rozpalanie ognia w bliskim sąsiedztwie obszarów leśnych jest nadzwyczaj ryzykowne. W obecnej sytuacji pogodowej, gdzie zagrożenie pożarowe w lasach osiąga poziom krytyczny, jest to tym bardziej nieodpowiedzialne. Skrajne warunki atmosferyczne, takie jak szybko rosnąca temperatura, skromne opady deszczu i silny wiatr, mogą dramatycznie zwiększyć zagrożenie pożarowe w lasach, które są notorycznie trudne do opanowania.

Alarmujące jest to, że prawie cały kraj obecnie stoi w obliczu najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego. Tylko od początku bieżącego roku odnotowano już blisko 1,5 tys. pożarów. W samym tylko dniu 14 maja wybuchło aż 85 z nich, co w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku stanowi więcej niż dwukrotne zwiększenie. Statystyki pokazują, że 99% wszystkich pożarów w lasach jest efektem działalności człowieka, przy czym aż 40% z tych incydentów to celowe podpalenia.