Fabryka Papieru w Mirkowie koło Piaseczna
Mirków jest osiedlem Konstancina-Jeziorny, które niegdyś było osiedlem robotniczym. Na jego terenie jest sporo pamiątek z tego okresu. Było to jedno z największych i najbardziej rozbudowanych osiedli tego typu. Na jego terenie działało ogromne kino oraz fabryka papieru. Było to miejsce jak na warunki robotnicze bardzo ekskluzywne.
Historia Mirkowa
Historia Starej Papierni, stojącej początkowo w miejscu dzisiejszego centru handlowego, rozpoczęła się od budowy skromnego młyna. Powstał o w roku 1730 i zmieniając właścicieli, zyskiwał nowe elementy. Już 30 lat później zyskał on brata, a niedługo później połączył się z nim i został wyposażony w infrastrukturę, która potrafiła wytwarzać papier.
Budynki były dość pechowe i od tego czasu spłonęły dwa razy. Za każdym razem jednak podejmowano decyzję o ich odbudowaniu. W końcu kupił je ł Bank Polski, który uczynił z nich nowoczesną fabrykę papieru. Były tu najnowocześniejsze urządzenia, które sprawiły, że produkował on najznamienniejszy papier w Polsce.
W 1887 roku w papierni nastąpiła ogromna zmiana. Fabrykę przeniesiono na miejsce, w której znajduje się dzisiaj centrum handlowe. Razem z nią powędrowała też nazwa. Dobudowano do niej zaplecze dla robotników. Było tam wszystko, czego człowiek potrzebował, włączając to różnego rodzaju punktu rozrywkowe. Sama fabryka zyskała również wiele pomieszczeń i unowocześnień
Po wielu wzlotach i upadkach fabryka została ostatecznie zamknięta w 2012 roku. Jej kłopoty rozpoczęły się w czasach PRL i od tego czasu niestety budynek nie miał szczęścia. Po wstydliwym epizodzie produkcji papieru toaletowego 250-letnia budowla odeszła w zapomnienie. Dwa lata później zamknięto też Technikum Papiernicze, które wydawało się już niepotrzebne.
Dzisiaj możemy tam podziwiać ambulatorium, szkołę papierniczą oraz były Dom Ludowy. Gdzieniegdzie pozostały też reszty innych zabudowań z czasów świetności Mirkowa, jednak trzeba naprawdę bardzo dobrze poszukać, aby je odnaleźć.