Koleje Mazowieckie podnoszą ceny za bilety!

Koleje Mazowieckie podnoszą ceny za bilety!

Od 12 grudnia, czyli już od jutra, bilety na pociągi Kolei Mazowieckich podrożeją. Podobnie jak wielu innych usługodawców, przewoźnik postanowił wprowadzić nowe ceny jeszcze przed końcem roku. Przyczyn podwyżek jest kilka i z pewnością się ich domyślacie.

Podwyżki cen biletów Kolei Mazowieckich to konieczność?

Osoby, które dojeżdżają z okolicznych miejscowości do Warszawy do pracy, z pewnością odczują zmiany cen biletów. W ciągu ostatnich tygodni podrożało już niemal wszystko, co mogło podrożeć. Wyższe są ceny nie tylko produktów, ale i usług. Koleje Mazowieckie nie są wyjątkiem i jak tłumaczy przewoźnik, jest to naturalna konsekwencja trwającej od dłuższego czasu sytuacji na rynku.

Głównym powodem podwyżek jest inflacja, ale swój wpływ na wyższe ceny biletów KM mają również wyższe ceny za energię i usługi. Podrożały koszty utrzymania i obsługi pociągów, a na dokładkę coraz więcej mówi się także o wzroście płacy minimalnej. Jeśli więc zarobki Kolei Mazowieckich mają pozostać na tym samym poziomie, podwyżki są koniecznością.

O ile więcej zapłacimy za przejazdy Kolejami Mazowieckimi?

W związku z powyższymi czynnikami, bilety KM wzrosną od 12 grudnia o 5%. Tę zmianę najbardziej odczują pasażerowie podróżujący za pośrednictwem biletów długookresowych, obejmujących strefę III. W tym wypadku cena biletu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt złotych.

Przy biletach miesięcznych zmiana cen nie będzie tak bolesna. Podróżujący zapłacą średnio kilka złotych więcej. W skali roku będzie to około 150 zł więcej niż dotychczas.

Podwyżka zapowiedziana przez Koleje Mazowieckie nie jest więc drastyczna, ale w połączeniu z szeregiem innych podwyżek na produkty i usługi, z pewnością będzie odczuwalna. Jak na razie nie podano informacji, czy kary za brak biletu także wzrosną. Warto jednak zaznaczyć, że nawet bez podwyżek płacenie kar za brak biletu w komunikacji miejskiej zupełnie się nie opłaca.