Pożar nad jeziorem Piaseczno. Winne wypalanie traw

Pożar nad jeziorem Piaseczno. Winne wypalanie traw

Wiosna nadeszła, a wraz z nią niestety nie tylko dłuższe dni. Obecny czas to także sezon na wypalanie traw, co jest dowodem na skrajną nieodpowiedzialność i jakby nie patrzeć, także głupotę. Do niebezpiecznego incydentu doszło nad jeziorem Piaseczno. Strażacy w ostatniej chwili zapobiegli rozprzestrzenieniu się ognia na pobliskie domki letniskowe i las.

Gęsty dym i szybko rozprzestrzeniający się ogień

Szybko rozprzestrzeniający się ogień w pobliżu jeziora Piaseczno zauważył jeden z mieszkańców. Na miejscu szybko zjawiła się straż pożarna, by zatrzymać rozprzestrzenianie się pożaru, a tym samym ochronić pobliskie domki letniskowe i las. Zdjęcia z miejsca zdarzenia wyglądają przerażająco. To jak dzieło zniszczenia, które szybko rozprzestrzenia się na piękne, zielone okolice.

Jedno z niedzielnych wezwań dotyczyło wypalania traw, natomiast za drugie odpowiedzialni byli działkowicze, którzy rozpalili ognisko na łonie natury, czego także robić nie wolno i uczą o tym już w szkole podstawowej.

Na szczęście tym razem udało się ocalić cenne tereny. Strażacy mają ogromne doświadczenie i wiedzą, jak walczyć z ogniem. Tyle że takich wezwań, jak powyższe w ogóle nie powinno być.

Wypalanie traw to głupota!

Do wielu wezwań związanych z wypalaniem traw dochodzi w weekendy. Wtedy to właściciele działek, ziem i gospodarstw rolnych podejmują się corocznego zadania, jakim jest wypalanie traw. To świetny przykład niepotrzebnej roboty, która przynosi wyłącznie szkodę, a nie pożytek, jak zwykło się sądzić.

O szkodliwości wypalania traw mówią wszystkie media. Mimo to mnóstwo ludzi uparcie twierdzi, że pożar użyźni glebę, co brzmi po prostu jak czary. Wyniszczona ogniem ziemia nie będzie bardziej urodzajna, a wręcz przeciwnie, ponieważ pożar zabije wszystkie żyjące w niej zwierzęta, które na roczny cykl mają ogromny wpływ.

Apelujemy o rozsądek. Zrezygnowanie z wypalania traw naprawdę nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Spróbujcie! O tragicznych skutkach wypalania traw pisaliśmy również tutaj: https://www.epodkarpacie.com/wiosenne-wypalanie-traw/.