W Piasecznie rusza akcja ostrzegająca przed cyberprzestępcami

W Piasecznie rusza akcja ostrzegająca przed cyberprzestępcami

W dzisiejszych czasach załatwianie spraw przez internet stało się codziennością, wielu z nas robi zakupy przez internet czy dokonuje płatności internetowych. Niestety coraz częściej trudno odróżnić prawdziwe strony od tych, które są fałszywe. W samym naszym powiecie doszło w tym roku już do prawie 150 przypadków cyberprzestępstw. W związku z tym Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie rusza z akcją informacyjną, która ma przestrzegać przed najczęściej stosowanymi metodami oszustw w internecie.

Jakie są metody cyberprzestępców?

Metod przestępcy mają naprawdę wiele, jedną z popularniejszych w ostatnim czasie metod jest tak zwany phishing. Metoda ta działa w następujący sposób. Oszuści podszywają się np. pod dystrybutora energii elektrycznej i informują nas za pomocą wiadomości SMS bądź e-maila i tym, że posiadamy zaległość. Najczęściej w takim przypadku chodzi o kwotę kilku złotych.

W specjalnie przygotowanej wiadomości znajduje się odnośnik, który bezpośrednio przekierowuje nas do bankowości internetowej. Niestety, po podaniu poprawnych danych logowania oszust zyskuje pełen dostęp do naszego rachunku bankowego. Podobną stosowaną w ostatnich miesiącach jest rzekome odpisywanie na wiadomości dotyczące ogłoszeń na różnego rodzaju portalach.

Jeśli jesteśmy osobą sprzedającą, dostajemy zapytanie o przedmiot, który aktualnie mamy na sprzedaż. Zainteresowany prosi nas wysyłkę za pomocą kuriera, wysyła także link, za którego pomocą mamy potwierdzić zakończoną transakcję. Niestety w obu wyżej wymienionych przypadkach skutek jest ten sam.
Oczywiście metody oszustów są coraz to bardziej pomysłowe, a strony, do których link otrzymujemy w wiadomościach, do złudzenia przypominają te, z których na co dzień korzystamy.

Jak nie paść ofiarą cyberprzestępcy?

Przede wszystkim stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Gdy otrzymamy informację o zadłużeniu, nie bójmy się zadzwonić w tej sprawie do instytucji, która rzekomo wystawiła wezwanie do zapłaty. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zachowanie szczególnej ostrożności przy dokonywaniu zakupów online. Zwracajmy uwagę czy dana strona używa wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku lepiej jest odpuścić sobie kupowanie danego przedmiotu.

Policja również rusza z akcją informacyjną.

Jak już wspomnieliśmy, Policja także zaplanowała akcję informacyjną dla mieszkańców. Na ulicach zobaczyć możemy ulotki i plakaty informujące o tym, w jaki sposób możemy się uchronić przed oszustami.