Noc Świętojańska w Piasecznie już w tę sobotę

Noc Świętojańska w Piasecznie już w tę sobotę

Świętowanie z okazji przesilenia letniego należy do starych polskich tradycji. W Piasecznie każdego roku Noc Świętojańska staje się okazją do organizowania ciekawych występów. Podobne tradycje można zaobserwować w Ukrainie, gdzie według tradycji obchodzona jest Noc Kupały. Z tej okazji postanowiono połączyć siły i w tym roku zorganizować polsko-ukraińskie świętowanie.

Świetna okazja do integracji

Noc Kupały od dziesięcioleci funkcjonuje jako radosną tradycją. Imprezy z tej okazji organizuje się w Piasecznie już od kilkudziesięciu lat i każdego roku cieszą się niemałym powodzeniem. To nie tylko ciekawe wydarzenie, ale również świetna okazja dla artystów, którzy mogą się wykazać. W tym roku swój wkład w Noc Kupały będą mieli Polacy i Ukraińcy. Obecni w Piasecznie uchodźcy będą mieli okazję doświadczyć czegoś znajomego i pozytywnego. Impreza będzie świetną okazją do integracji i poznania wielu ciekawostek z polskiej i ukraińskiej kultury. Noc Kupały w Piasecznie odbędzie się w sobotę 25 czerwca o godzinie 16:00 na Skwerze Kisiela. Występy i atrakcje potrwają do 21:30, może trochę dłużej.

Noc Świętojańska i Noc Kupały, o co chodzi?

Według starych tradycji i obrzędów Noc Kupały zbiega się z pierwszym dniem lata i obchodzona jest w nocy z 21 na 22 czerwca. Najstarsze wierzenia opisują Noc Kupały jako walkę z demonami, mającymi w tym czasie większą moc. Demony i czarownice odpędzano tak zwanym świętym ogniem. A jako że obrzędy pogańskie bardzo nie podobały się kościołowi, stworzono chrześcijańską alternatywę obchodzoną w wigilię św. Jana (noc z 23 na 24 czerwca). Noc Świętojańska jest więc właściwie tym samym, co Noc Kupały, ale utrzymana w duchu katolickim. W tę szczególną noc w roku rozpalano ogniska, przez które przeskakiwano, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i pomyślność. Obrzędy łączono z radosnym świętowaniem i imprezowaniem. Noc Kupały miała również szczególne znaczenie dla panien, które plotły wianki i puszczały je na wodę, mając nadzieję na szybkie znalezienie miłości swojego życia.